FAQ

Czym jest KRAP?

 

Krajowy Rating Adresów Pocztowych to narzędzie, którego zadaniem jest dostarczenie informacji o adresach pocztowych, na które wysłanie przesyłek wiąże się z dużym ryzykiem niedostarczenia, nieodebrania lub zwrotu.

 

W jakich godzinach można liczyć na pomoc przy obsłudze KRAP24.pl i z kim się kontaktować?

 

Pracujemy od poniedziałku do piątku w godzinach 9-17. Kontaktować się można poprzez formularz kontaktowy lub na podane na stronie dane teleadresowe.

 

Chcę podjąć współpracę z KRAP- co mam zrobić?

 

Skontaktuj się z nami za pomocą formularza kontaktowego, który jest dostępny na stronie krap24.pl lub zadzwoń na podane na stronie numery.

 

Czy sprawdzanie i dodawanie wpisów jest darmowe?

 

Tak. Krajowy Rating Adresów Pocztowych powstał z inicjatywy sklepów internetowych, dzięki czemu możliwa jest wzajemna wymiana informacji pomiędzy podmiotami z różnych branż, tak aby informacje te były jak najbardziej wiarygodne.

 

Co zyskuję przez rejestrację na KRAP24?

 

Po zarejestrowaniu w serwisie, użytkownik  może dodawać oraz usuwać własne wpisy, sprawdzać nieograniczoną ilość wpisów innych firm, a także skorzystać z interfejsu API, dzięki czemu w szybki sposób może uzyskać informacje o zagrożeniach, jakie występują na danych adresach pocztowych.

 

Czym jest interfejs API?

 

Interfejs programowania aplikacji, nazywany powszechnie interfejsem API, to interfejs, który pozwala na połączenie oprogramowania Twojej firmy z serwisem KRAP24, dzięki czemu możliwe jest automatyczne sprawdzanie adresów pocztowych, już przy generowaniu wysyłki do klienta. Interfejs API nie ingeruje w Twoje oprogramowanie, jest to dodatkowa wtyczka, która pozwoli Ci uzyskać informacje o zagrożeniach, bez konieczności dodatkowego angażowania Twoich pracowników.

 

Jak wdrożyć API w swojej firmie?

 

Aby pobrać klucz dostępu, wystarczy się zarejestrować w serwisie KRAP24. Klucz dostępny jest w zakładce „API” w Panelu Użytkownika. W przypadku problemów z integracją, skontaktuj się z nami poprzez formularz kontaktowy. W wiadomości podaj nazwę oprogramowania, jego wersję, oraz krótko opisz swój problem.

 

Czy korzystając z KRAP naruszam przepisy o ochronie danych osobowych?

 

Nie, adres pocztowy nie jest unikatowym identyfikatorem osoby, dlatego też nie podlega szczególnej ochronie.

 

Jakie zastosowanie znajduje KRAP w związku ze zmianą przepisów o prawach konsumenta?

 

Najważniejszą zmianą, która bezpośrednio może uderzyć w branżę e-commerce jest konieczność ponoszenia kosztów zwrotu w przypadku odstąpienia od umowy. Dodatkowo zmianie ulegną wymogi informacyjne – klient na każdym kroku będzie musiał zostać poinformowany o możliwości zwrotu towaru – zakładamy więc, że liczba ta może się zwiększyć.

 

Co daje dodanie mojej bazy klientów z którymi miałem trudności we współpracy?

 

Dodanie każdego, choćby jednorazowego zdarzenia, pozwala poszerzyć bazę informacji o danym adresie, dzięki czemu możliwe jest stworzenie rzetelnej informacji o adresach pocztowych, z których często dokonywane są zwroty lub występują inne zdarzenia utrudniające prowadzenie Twojej działalności.

 

Ile zdarzeń dziennie można weryfikować?

 

Jeżeli nie jesteś zarejestrowany w serwisie, możesz sprawdzić do 3 adresów dziennie. Po zarejestrowaniu liczba adresów, które możesz sprawdzić jest nieograniczona.

 

Co w przypadku klientów dokonujących masowych zakupów online? Przecież im więcej zakupów tym większa ilość zdarzeń pod danym adresem.

 

Zdarzenia „masowe odstąpienia od umowy” oraz „zwrot towaru bez podania przyczyny” są traktowane przez sklepy bardziej jako informacje statystyczne. W zależności od profilu każda z firm zwraca większą uwagę na inne zdarzenia. W przypadku sklepów internetowych są to zdarzenia takie jak: „nieodebranie przesyłek pobraniowych”, „nieuzasadnione reklamacje”, „zwrot towaru po przekroczeniu zwykłego zarządu” oraz „opinie o niekompletnym zrealizowaniu zamówienia”.

 

Jak KRAP weryfikuje adres w przypadku biurowca gdzie występuje wiele firm pod jednym adresem?

 

Istnieje możliwość doprecyzowania szczegółów transakcji poprzez dodanie komentarzy.

 

Czy istnieje możliwość weryfikacji paczkomatów?

 

Tak, dodając wpis, należy zaznaczyć w komentarzu, że zdarzenie to dotyczy paczkomatów.

 

Jakiego typu firmy mogą dodawać wpisy?

 

Wszystkie firmy, które zajmują się masową wysyłką do wielu lokalizacji na terenie Polski. W szczególności są to sklepy internetowe, firmy kurierskie, banki oraz firmy windykacyjne.